כריתת עצים

את תפקידם החיוני של עצים בעולם רובנו כבר יודעים ואין לכך עוררין. עדיין, כריתת עצים עדיין מתבצעת בעולם ובישראל מסיבות שונות, מוצדקות יותר או פחות.

עד לפני קצת יותר מעשור, ניתן היה לכרות כל עץ שהוא ללא אישור מיוחד וללא תירוץ מיוחד וכל הנושא של כריתת עצים בישראל היה פרוץ למדי.

בישראל, החל משנת 2008, קיים חוק המגן על עצים מפני כריתה. על פי חוק זה, כל עץ בוגר נחשב מוגן ואסור לכריתה. עץ בוגר בהגדרה הינו עץ המתנשא לגובה 2 מטרים לפחות וגזעו בעל קוטר של עשרה סנטימטרים. חוק זה נקרא “חוק פקודת היערות”. חוק זה עודכן בשנת 2012 והכליל בו את כל סוגי העצים בישראל.

חוק זה מונע למעשה כריתת עצים הן בשטח הציבורי והן בשטח הפרטי, כן, גם בחצר הפרטית של הבית שלכם. הדין דומה גם על העברת עצים ממקום למקום. העברה שכזאת מחייבת אישור מיוחד אחרת נחשב הדבר לעבירה פלילית שלצידה קנס ואף תקופת מאסר.

כיצד ניתן בכל זאת לבצע כריתת עצים חוקית?

 

במקרים חריגים ניתן לבצע כריתת עצים אך ורק בתנאים הבאים:

  1. יש לבקש אישור מפקיד היערות האזורי, בין אם דרך העירייה או המועצה ובין אם דרך הקרן הקיימת לישראל.
  2. יש לוודא כי לאנשי המקצוע שנשכרו לבצע את כריתת העצים יש רישיון מיוחד לבצע את הכריתה רישיון זה חייב להכיל סעיפים קבועים המוגדרים על פי החוק, לדוגמא: תוקף הרישיון, חותמת רלוונטית, מקום ביצוע הכריתה וסיבת ביצועה, כמו כן מינו של העץ, שם הקבלן אשר מבצע את העבודה, תאריך הובלת העץ לאחר הכריתה ועוד. רישיון זה חייב להיות מאושר בידי הקרן הקיימת לישראל.
  3. חובה לוודא כי הובלת העץ לאחר הכריתה תבוצע בידי איש מקצוע אשר לו רישיון העברת תוצרת חקלאית. רישיון זה חשוב בפני החוק באותה המידה שרישיון כריתת עצים חשוב. היעדר רישיון הובלת תוצרת חקלאית ייחשב עבירה פלילית.
  4. גיזום עץ (ולא כריתה) מאידך, חייב להתבצע ע”י גוזם מומחה אשר לו רישיון כזה מטען משרד החקלאות. חשוב להבין כי לא כל גנן מוסמך שיודע לתפעל מסור שרשרת מחזיק ברישיון כזה ולכן חשוב לדאוג לכך ולו על מנת שלא להסתבך עם רשויות החוק.
  5. על מנת להשיג את כל האישורים לביצוע כריתת עצים, חובה לספק הסבר מניח את הדעת המצדיק את ביצוע הכריתה. לצורך העניין הסבר כמו פירות מלכלכים וזווית לא מתאימה בגינה, אינם נחשבים מניחים את הדעת וסביר להניח שלא יניבו את הרישיון המיוחל. מאידך, סיכון של תשתית הבית על ידי שורשים מאסיביים, הגעה של צמרת העץ לחוטי החשמל, חוסר יציבות המסכנת חיים, מחלה הרסנית של העץ, הקמת מבנה במקום בו שתול העץ וכו’, עשויים להיות מספיק משכנעים על מנת לקבל אישור.
  6. קחו בחשבון כי כל רישיון שכה כרוך בתשלום אגרות ייעודיות לרשות המקומית או לקק”ל.

דאגתם לכל הרישיונות? בואו לבחור מסור חשמלי מקצועי לביצוע כריתת עצים. צרו קשר בדף הצור קשר באתר או בטלפון: 04-6332667

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן