כיצד לתחזק ולשמור על כלי גינון מוטוריים?

כלי גינון מוטוריים נרכשים בתדירות נמוכה, מתוך כוונה לשימוש יעיל וארוך טווח ועל כן ההוצאה בגינם נחשבת לאחת הגבוהות שבין כלל כלי העבודה לגינה. ברם, אם לא שומרים עליהם נכון, לא משתמשים בהם נכון ולא דואגים לתחזוקה שוטפת, רוב הסיכויים שלא יחזיקו מעמד זמן רב, גם אם מדובר בכלי גינון איכותי ביותר. אם כך, כיצד כדאי לנהוג על מנת להבטיח את עמידותו של כלי הגינון, באשר הוא ואת השימוש ארוך הטווח שלשמו הוא נרכש.

מהם כלי גינון מוטוריים?

המושג כלי גינון מוטוריים, מתייחס למכלול של כלים אשר ביניהם ניתן למצוא: מכסחת דשא, חרמשים, מגזמות, שואבי עלים ועוד, אשר נפוצים יותר בשימוש הביתי וכן מהדקי אדמה, מתחחות, מקדחי אדמה ועוד, הנפוצים יותר בשימושי חוץ. המשותף לכולם היא העובדה כי הנעתם אינה מסתמכת על מנגנון ידני פשוט, אלא על מנוע כלשהו, המבוסס על חשמל או על בנזין (ולעיתים נדירות גם על דיזל). כלי גינון מוטוריים נחשבים ליקרים יותר מהידניים ולחזקים יותר.

תחזוקה שוטפת

תחזוקה שוטפת של כלי גינון, המבוססים על הנעה מוטורית נחלקת לכמה גורמים:
הראשון – שימוש נכון בכלי עצמו. הכוונה היא לקרוא בעיון את כל הוראות היצרן, גם אם אתם אנשי מקצוע שיודעים לתפעל כלי שכזה על בוריו, חשוב שתכירו את נקודות החוזק והחולשה של כל כלי באשר הוא, בטרם התחלתם לעבוד אתו. מעבר לכך, חשוב לשים לב שלא לתת לכלי להתנגש עם גורמים שיכולים לגרום לו נזק, כגון: אבנים, כבלי חשמל, צינורות וכו’’.
השני – אחסון נכון של הכלי – כלי גינון חייבים להיות מאוחסנים במקום סגור, בין אם במחסן בתוך הבית ובין אם במתקן אחסון מחוצה לו. כלי שאינו מאוחסן נכון עשוי לסבול מפגעי מזג אוויר, כולל לחות רגילה שבאוויר. פגעים אלה ייגרמו להצטברות חלודה על חלקיו השונים ושחיקה של מנגנון ההפעלה שלו. מעבר לכך, אחסון נכון ובטיחותי של כלי יימנע מידיים לא נכונות מלהגיע אליו ומתאונות מצערות שיכולות להתרחש כתוצאה מכך.
השלישי – ניקוי תכוף של הכלי, רצוי בתום כל שימוש, משום שלכלוך, חלקי עלים ואבק הינם גורמי הבלאי הראשיים של כל כלי גינון ורצוי שלא לאחסן אותם יחד עם הכלי. כמו כן, כדאי לשמן מדי פעם חלקים שחוקים ולהחליף דלק שעומד ללא פעולה של הכלי, בעיקר לקראת עונת החורף, בה הכלים מאוחסנים לתקופה ארוכה.

חלפים ותיקונים

במקרה ולא תיחזקתם את כלי הגינון שלכם בצורה נכונה, או שהבלאי בכל זאת עשה כבר את שלו, מומלץ לבחור מקום שנותן שירותי תיקון כלי גינון וכן מוכר חלקי חילוף מקוריים. החשיבות של המקוריות גבוהה מאוד, בעיקר משום שחיקויים עשויים להישחק מהר מאוד ואף לשחוק איתם גם את הכלי עצמו. התיקונים והחלפים חייבים להתבצע במקום מורשה ומנוסה לשם כך ולא אצל מישהו שרק מבין בזה ולו רק על מנת שיבוצע תיקון מקצועי שיישמר לאורך זמן וייתן לכם את השקט הנפשי לטווח הארוך.

דילוג לתוכן