כללי בטיחות להפעלת כלי עבודה מוטוריים

שימוש בכלי עבודה מוטוריים אולי נראה אינטואיטיבי וקל למדי, אך אל לנו להקל בכך ראש, משום שהשימוש בהם אינו עניין פשוט. כל מי שאי פעם אחז בכלי עבודה מוטורי יוכל להעיד על כך שתמיד נראה יותר קל להביט על אדם אחר מהצד, בעוד הוא מבצע את העבודה הלכה למעשה, אך בפועל, ביצוע העבודה לא פשוט ועלול להיות מאוד מסוכן, אם לא יודעים כיצד להיערך ולא שומרים על כללי בטיחות בסיסיים. לכן, בין אם מעולם לא נגעתם במקדחה ובין אם הנכם מקצוענים, אבל אף פעם לא ממש ידעתם על מה כדאי לתת דגש בטרם ביצוע העבודה, ריכזנו כאן מספר כללים שימושיים שיוכלו לעזור לכם לשמור על עצמכם בעת ביצוע כל עבודה עם כלי מוטורי.

הכרת הכלי המוטורי

נשמע די טריוויאלי, בעיקר אם כבר נגעתם בו פעם או פעמיים בחייכם, ובכל זאת, לפני שבכלל מתחילים לעבוד עם כלי עבודה מסוימים, חשוב מאוד לקרוא עליהם, הן ברשת ובעיקר בעלון/ ספר המצורף אליהם בעת הרכישה. דעו מה הנכם מתכוונים לרכוש, או מה רכשתם ומה ניתן לבצע עם כל כלי, באילו משטחים מסוגל הוא לפעול, מה הספקו, לאיזה מתח חשמלי הוא זקוק ולא פחות חשוב, מה לא כדאי לבצע עמו על מנת שלא לשחוק אותו או לגרום לנזק. יתרה מזאת, אם יש באפשרותכם לקבל הדרכה מעשית על כלי העבודה שרכשתם, זה מצוין.

עבודה בסביבה בטוחה

נשמע די ברור מאליו, אבל מסתבר שלא, בעיקר כאשר עובדים על כלי גינון מוטוריים, המשמשים ככלי עבודה לגינה, כמו משור חשמלי ועוד. הקפידו להתרחק ממקור מים ככל הניתן, כולל צינורות שנדמה כי הם יבשים, כל טיפת מים עלולה לסכן אתכם. בנוסף, הקפידו על כללי בטיחות בחשמל, אל תתעצלו להוריד את מתג החשמל הראשי אם הנכם עובדים על משהו שכרוך בכך ולעבוד עם כלי עבודה נטען, גם אם מדובר אך ורק בהחלפה של מתג הדלקת האור, שהוא לכאורה תיקון פעוט. בנוסף, הקפידו לבצע את העבודה לבד או עם אנשי מקצוע נוספים, אך לעולם לא ליד ילדים שעשויים להסתקרן ולגעת בחפצים מסוכנים בעת ביצוע העבודה.

הגנו על עצמכם באמצעות כפפות עבודה, נעליים סגורות וביגוד מתאים לעבודות מסוג זה, על מנת להימנע מפציעות ותאונות. כמו כן, הקפידו על מצע עבודה יציב ובטוח, עמידה או ישיבה על מצע קשה וזווית עבודה שכזאת, שתוכלו לראות ממנה את כל הנעשה, תוך כדי השימוש באותם כלי עבודה מוטוריים.

הקפדה על כלי עבודה איכותיים

חשוב מאוד להקפיד לרכוש כלי עבודה מוטוריים איכותיים, מיצרנים מוכרים ולא חיקויי סיני זול שרק נראה אותו הדבר אבל עלול להיות בעייתי מבחינה בטיחותית ולא לעבור כל תקן מחמיר אפשרי.
אם אין באפשרותכם לרכוש כלי עבודה איכותי, בדקו אפשרות של השכרת כלים מוטוריים וודאו כי אכן מדובר בכלי אמין ואיכותי מיצרן מוכר. כמו כן, וודאו כי כלי העבודה שרכשתם מגיע עם אחריות מלאה של היצרן, הכולל בין השאר גם חלפים וכן תיקונים בעת הצורך. אין לעבוד עם כלי עבודה שחוק או שבור ולו במעט משום שגם אם מדובר בעבודה פעוטה, אתם עשויים להיות בסכנה. שמרו על עצמכם ועל עבודה בטוחה.

דילוג לתוכן